Przeszczepy włosów istnieją w takiej czy innej formie od około 60 lat. Najwcześniejsze przeszczepy były prymitywne, a wyniki nigdy nie były takie, jakich przeszczep włosów oczekiwał pacjent. To było od zwykłego faceta z ulicy do hollywoodzkich gwiazd – wielu facetów zostało oszpeconych przez niechlujne przeszczepy. Mój starszy brat miał stary przeszczep w stylu ponczu pod koniec lat 70., a wyniki były przerażające. Przeszczepy były ogromne, a obszar dawczy był rozdarty. Nie tylko to, ale uraz wstrząsu w przeszczepionym obszarze spowodował wypadanie większej ilości włosów. Ale odbiegam od tematu – chodzi o to, że wczesne przeszczepy włosów były dość paskudne i nikt nie był szczęśliwy.

Następnie na początku lat 90. pojawił się pomysł przeszczep brody mikroszczepienia. Oznaczało to, że pasek skóry dawcy z włosami nadal był usuwany ze skóry głowy, ale przeszczepy włosów były w znacznie mniejszych jednostkach po 3-4 włosy zamiast 20-30 włosów w starym stylu przeszczepu włosów. Oznaczało to, że przeszczepy wyglądały o wiele bardziej naturalnie – stary styl przeszczepów „włosów lalek” powoli zanikał i był używany tylko przez najgorszych chirurgów transplantologów.

Następnym krokiem było przeszczepianie ultramikrowłosów, co oznaczało, że teraz nareszcie można było przeszczepiać pojedynczy włos na raz. Ponadto metoda przeszczepu mogłaby wykorzystywać techniki ekstrakcji jednostek mieszkowych, co oznaczało, że po raz pierwszy w historii przeszczepów włosy można było pobrać bezpośrednio z obszaru dawczego i przeszczepić bezpośrednio do łysych obszarów na głowie pacjenta. Oznaczało to, że oczekiwane przez pacjentów przeszczepy włosów typu „uśmiechnięta buźka” stały się przeszłością. Nadal były blizny w obszarze dawczym, ale te blizny są absolutnie małe w porównaniu ze starym rodzajem blizny po przeszczepie włosów przez nacięcie paskowe.

FUE dopiero co stało się popularne, a pomysł przeszczepów włosów na ciele trafił do wiadomości. Przez lata ludzie zastanawiali się nad przeszczepem włosów z innych części ciała na przerzedzoną lub łysą skórę głowy. Aż do wczesnych lat 90-tych nie istniała specjalistyczna wiedza medyczna i sprzęt medyczny, które by to umożliwiały. To się zmieniło. Teraz możesz przeszczepić włosy z brody, szyi, pleców, klatki piersiowej i nóg na głowę, jeśli chcesz. Co dziwne, włosy zwykle rosną jak normalne włosy na głowie, więc nikt nie może powiedzieć. Więc jeśli powiedziano ci, że nie masz wystarczającej ilości włosów dawcy do przeszczepu, a masz owłosioną klatkę piersiową, plecy lub nogi, natychmiast masz więcej włosów dawcy!